2012 Summer Olympics: Complete TV Schedule For London Games

LONDON, ENGLAND - JULY 22: A view of the olympic rings at St. Pancras International Station before the start of the Summer Olympic Games on July 22, 2012 in London, England. (Photo by Elsa/Getty Images)

From Wednesday's women's soccer group play to Friday night's Opening Ceremony to the Closing Ceremony on Aug. 12, and all the sports in between, here's the complete TV schedule for the 2012 Summer Olympics.

NOTE: All times ET, except for NBC coverage, which will air at the assigned times in all time zones. The only exception will be the basketball Gold Medal Game, which airs live throughout the country.

Wednesday, July 25

10:30 a.m. - 1 p.m., 2:30 p.m. - 6 p.m. (MSNBC)

  • Women's Soccer: Great Britain vs. New Zealand (11 a.m.), Columbia vs. North Korea (2:30 p.m.), Sweden vs. South Africa (4:30 p.m.)

11:30 a.m. - 6 p.m. (NBCSN)

  • Women's Soccer: USA vs. France (Noon) , Cameroon vs. Brazil (1:45 p.m.) , Japan vs. Canada (4 p.m.)

Thursday, July 26

7 a.m. - 6 p.m. (NBCSN)

  • Men's Soccer: Mexico vs. South Korea (9:30 a.m.), UAE vs. Uruguay (Noon), Great Britain vs. Senegal (3 p.m.), Belarus vs. New Zealand (4:45 p.m.)

9:30 a.m. - 5 p.m. (MSNBC)

  • Men's Soccer: Spain vs. Japan (9:45 a.m.), Gabon vs. Switzerland (11:45 a.m.), Egypt vs. Brazil (2:45 p.m.)

Friday, July 27

7:30 p.m. - Midnight (NBC)

  • Opening Ceremony

Saturday, July 28

4 a.m. - 8 p.m. (NBCSN)

  • Beach Volleyball: Qualifying (4 a.m., 8:15 a.m.)
  • Badminton: Qualifying (5 a.m.)
  • Shooting: Gold Medal Final (6 a.m.)
  • Women's Volleyball: China vs. Serbia (6:45 a.m.)
  • Fencing: Women's Foil (8:15 a.m.)
  • Women's Handball: Spain vs. South Korea (8:45 a.m.)
  • Women's Soccer: New Zealand vs. Brazil (9:30 a.m.), USA vs. Columbia (Noon), France vs. North Korea (2:45 p.m.)
  • Table Tennis: Qualifying (11:15 a.m.)
  • Equestrian: Individual Dressage (1:45 p.m.)
  • Women's Handball: Norway vs. France (4:30 p.m.)
  • Archery: Men's Team Final (5:45 p.m.)

5 a.m. - 6 p.m. (NBC)

  • Men's Cycling: Road Race (5 a.m.)
  • Swimming: Qualifying (5 a.m., 11 a.m., 1:30 p.m.)
  • Women's Basketball: USA vs. Croatia (11:45 a.m.)
  • Rowing: Qualifying (2:30 p.m.)
  • Women's Volleyball: USA vs. South Korea (3 p.m.)
  • Beach Volleyball: Qualifying (5 p.m.)

7 a.m. - 5 p.m. (MSNBC)

  • Women's Soccer: Japan vs. Sweden (7 a.m.), Canada vs. South Africa (10:45 a.m.), Great Britain vs. Cameroon (12:15 p.m.)
  • Table Tennis: Qualifying (9 a.m., 2 p.m.)
  • Women's Fencing: Foil Round of 16 and Quarterfinals (9:30 a.m.)
  • Beach Volleyball: Qualifying (11:30 a.m., 4 p.m.)
  • Women's Fencing: Individual Foil Gold (2:45 p.m.)
  • Badminton: Doubles Qualifying (3:45 p.m.)

7 a.m. - 3 p.m. (Bravo)

  • Tennis: First Round Matches

8:30 a.m. - 11:30 a.m., 3:30 p.m. - 6:30 p.m (CNBC)

  • Boxing: Elimination bouts (bantamweight, middleweight)

8 p.m. - Midnight (NBC)

  • Swimming: Gold Medal Finals (Men's 400m individual medley, 400m freestyle; women's 400m individual medley, 4x100m freestyle relay)
  • Men's Gymnastics: Team Competition
  • Beach Volleyball: U.S. Qualifying

12:30 a.m. - 1:30 a.m. (NBC)

  • Women's Weightlifting: Gold Medal Final (48 kg class)
  • Men's Gymnastics: Team Competition

Sunday, July 29

4 a.m. - 7 p.m. (NBCSN)

  • Beach Volleyball: Qualifying (4 a.m., 8 a.m., 3 p.m.)
  • Men's Water Polo: Greece vs. Croatia (5 a.m.)
  • Men's Basketball: Brazil vs. Australia (6 a.m.), USA vs. France (9:30 a.m.), Spain vs. China (11:30 a.m.)
  • Women's Field Hockey: New Zealand vs. Australia (9:00 a.m.), USA vs. Germany (4:15 p.m)
  • Women's Shooting: Skeet Gold Medal Final (1:30 p.m.)
  • Badminton: Qualifying (1:50 p.m.)
  • Equestrian: Event Dressage (2:15 p.m.)
  • Weightlifting: Gold Medal Final (3:45 p.m.)
  • Women's Field Hockey: USA vs. Germany (4:15 p.m.)
  • Men's Basketball: Argentina vs. Lituania (5:45 p.m.)

7 a.m. - 5 p.m. (MSNBC)

  • Men's Volleyball: Russia vs. Germany (7 a.m.)
  • Men's Handball: Croatia vs. South Korea (8:15 a.m.)
  • Men's Soccer: Brazil vs. Belarus (10 a.m.), Senegal vs. Uruguay (Noon), Great Britain vs. UAE (2:45 p.m.)
  • Men's Water Polo: Hungary vs. Serbia (2 p.m.)
  • Men's Volleyball: Italy vs. Poland (4:30 p.m.)

7 a.m. - 3 p.m. (Bravo)

  • Tennis: First round

7 a.m. - 6 p.m. (NBC)

  • Women's Cycling: Road Race (7 a.m.)
  • Swimming: Qualifying (11 a.m., 1:30 p.m.)
  • Men's Volleyball: USA vs. Serbia (11:45 a.m.)
  • Women's Gymnastics: Team Competition (2 p.m.)
  • Men's Water Polo: USA vs. Montenegro (2:40 p.m.)
  • Rowing: Qualifying (3:40 p.m.)
  • Beach Volleyball: Qualifying (4 p.m., 5 p.m.)

7 p.m. - Midnight (NBC)

  • Women's Gymnastics: Team Competition
  • Swimming: Gold Medal Finals (Men's 100m breaststroke, 4x100m freestyle relay; Women's 100m butterfly, 400m freestyle)
  • Women's Diving: Springboard synchronized gold medal final

12:35 - 1:35 a.m. (NBC)

  • Women's Gymnastics: Team Competition
  • Canoeing: Whitewater qualifying heats

Monday, July 30

4 a.m. - 8 p.m. (NBCSN)

  • Men's Field Hockey: South Korea vs. New Zealand (4 a.m.)
  • Beach Volleyball: Qualifying (5 a.m.)
  • Badminton: USA vs. TBD (6 a.m.)
  • Women's Volleyball: Serbia vs. South Korea (6:30 a.m.), Italy vs. Japan (3 p.m.)
  • Equestrian: Eventing Cross Country (8:15 a.m.)
  • Men's Archery: Individual Elimination Round (12:45 p.m.)
  • Men's Boxing: Elimination bouts - flyweight and light heavyweight classes (1:15 p.m.)
  • Men's Shooting: 10m Air Rifle Final (4:30 p.m.)
  • Women's Basketball: USA vs. Angola (5:15 p.m.)

7 a.m. - 3 p.m. (Bravo)

  • Tennis: Singles Second Round

9 a.m. - 6 p.m. (MSNBC)

  • Women's Water Polo: Spain vs. China (9 a.m.), Italy vs. Australia (11:15 a.m.)
  • Badminton: USA vs. TBD (10:15 a.m.), USA vs. Japan (3:45 p.m.)
  • Beach Volleyball: Qualifying (10:30 a.m., 5 p.m.)
  • Women's Basketball: Russia vs. Brazil (11:45 a.m.)
  • Table Tennis: USA vs. TBD (1:30 p.m.)
  • Men's Field Hockey: Great Britain vs. Argentina (2 p.m.)
  • Weightlifting: Men's 62 kg Gold Medal Final (3:30 p.m.), Women's 58 kg Gold Medal Final (3:45 p.m.)

10 a.m. - 5 p.m. (NBC)

  • Swimming: Qualifying (10 a.m., 1:45 p.m.)
  • Rowing: Qualifying (10:30 a.m., 1:30 p.m.)
  • Canoe/Kayak: Canoe/whitewater Qualifying (11 a.m.)
  • Women's Volleyball: USA vs. Brazil (11:30 a.m.)
  • Women's Water Polo: USA vs. Hungary (2:30 p.m.)
  • Beach Volleyball: Qualifying (4 p.m.)

5 - 8 p.m. (CNBC)

  • Men's Boxing: Elimination bouts (flyweight and light heavyweight classes)

8 p.m. - Midnight (NBC)

  • Swimming: Gold Medal Finals (Men's 200m freestyle, 100 m backstroke; Women's 100m backstroke, 100m breaststroke)
  • Men's Gymnastics: Team Gold Medal Final
  • Men's Diving: Platform Synchronized Gold Medal Final

12:35 - 1:35 a.m. (NBC)

  • Swimming (Women's 200m individual medley semifinals)
  • Canoe/Kayak: Whitewater qualifying

Tuesday, July 31

4 a.m. - 8 p.m. (NBCSN)

  • Men's Basketball: China vs. Russia (4 a.m.), France vs. Argentina (3 p.m.) , USA vs. Tunisia (5:15 p.m.)
  • Equestrian: Eventing Team Jumping Final (6 a.m.), Eventing Individual Jumping Finals (9:15 a.m.)
  • Men's Water Polo: Hungary vs. Montenegro (8:15 a.m.)
  • Women's Soccer: USA vs. North Korea (12:15 p.m.)
  • Beach Volleyball: Qualifying (2 p.m.)
  • Men's Shooting: Skeet Gold Medal Final (4:45 p.m.)

7 a.m. - 3 p.m. (Bravo)

  • Tennis: Second Round Singles and Doubles Quarterfinals

9 a.m. - 6 p.m. (MSNBC)

  • Women's Table Tennis: Quarterfinal (9 a.m.)
  • Women's Soccer: Canada vs. Sweden (9:30 a.m.), France vs. Columbia (12:15 p.m.), Great Britain vs. Brazil (3:30 p.m.)
  • Badminton: Qualifying (11:15 a.m.)
  • Women's Field Hockey: USA vs. Argentina (2 p.m.)
  • Women's Table Tennis: Semifinal (4:30 p.m.)
  • Men's Archery: Individual Elimination Round (5 p.m.)
  • Weightlifting: Men's 69 kg, Women's 63 kg Classes (5:30 p.m.)

10 a.m. - 5 p.m. (NBC)

  • Men's Canoeing: Whitewater, C-1 Gold Medal Final (10 a.m.)
  • Swimming: Qualifying (10:30 a.m., 1:30 p.m.)
  • Rowing: Quarterfinals, semifinals, and repechages (11:15 a.m., 2 p.m.)
  • Men's Volleyball: USA vs. Germany (11:45 a.m.)
  • Men's Water Polo: USA vs. Romania (2:30 p.m.)
  • Beach Volleyball: Qualifying (4 p.m.)

5 - 8 p.m. (CNBC)

  • Boxing: Elimination Bouts (light flyweight and light welterweight classes)

8 p.m. - Midnight (NBC)

  • Women's Gymnastics: Team Gold Medal Final
  • Swimming: Gold Medal Finals (Men's 200m butterfly, 4x200m freestyle relay; Women's 200m freestyle, 200m individual medley)
  • Women's Diving: Platform Synchronized Gold Medal Final

12:30 - 1:35 a.m. (NBC)

  • Swimming: Semifinals (Women's 200m butterfly, Men's 200m breaststroke)
  • Beach Volleyball: USA vs. TBD

Wednesday, Aug. 1

4 a.m. - 8 p.m. (NBCSN)

  • Men's Field Hockey: Spain vs. Australia (4 a.m.)
  • Beach Volleyball: Qualifying (5 a.m., 8:45 a.m., 1:45 p.m., 4:30 p.m.)
  • Badminton: Qualifying (7 a.m.)
  • Cycling: Women's Time Trial (7:30 a.m.)
  • Men's Soccer: Brazil vs. New Zealand (9:30 a.m.), Great Britain vs. Uruguay (2:45 p.m.)
  • Women's Water Polo: Hungary vs. China (11:15 a.m.)
  • Men's Soccer: Mexico vs. Switzerland (Noon)
  • Men's Archery: Individual Elimination Round (2:15 p.m.)
  • Women's Basketball: USA vs. Turkey (5 p.m.)

7 a.m. - 3 p.m. (Bravo)

  • Tennis: Singles (round of 16) and mixed doubles

9 a.m. - 6 p.m. (MSNBC)

  • Men's Boxing: Elimination Bouts (bantamweight, heavyweight and super heavyweight classes)
  • Women's Fencing: Sabre Quarterfinals (10:30 a.m.), Sabre Semifinals and Bronze Medal (1:45 p.m.), Sabre Final (3:30 p.m.)
  • Table Tennis: Women's Singles Final (11 a.m.)
  • Men's Soccer: Spain vs. Morocco (Noon), Senegal vs. UAE (3:50 p.m.)
  • Weightlifting: Women's 69 kg Gold Medal Final (3 p.m.)
  • Women's Handball: Russia vs. Croatia (4:30 p.m.)

10 a.m. - 5 p.m. (NBC)

  • Cycling: Men's Time Trial (10 a.m.)
  • Swimming: Qualifying (11 a.m., 12:30 p.m.)
  • Beach Volleyball: Qualifying (11:30 a.m.)
  • Women's Water Polo: USA vs. Spain (1:15 p.m.)
  • Canoeing: Whitewater, Men's K-1 Gold Medal Final (2:30 p.m.)
  • Women's Volleyball: USA vs. China (3 p.m.)
  • Rowing: Gold Medal Final (4:45 p.m.)

5 - 8 p.m. (CNBC)

  • Boxing: Elimination Bouts (bantamweight, heavyweight and super heavyweight classes)

8 p.m. - Midnight (NBC)

  • Swimming: Gold Medal Finals (Men's 200m breaststroke, 100m freestyle; Women's 200m butterfly, 4x200 freestyle relay)
  • Men's Gymnastics: All-Around Gold Medal Final
  • Beach Volleyball: USA vs. TBD
  • Men's Diving: Springboard Synchronized Gold Medal Final

12:35 - 1:35 a.m. (NBC)

  • Swimming: Women's 200m Breaststroke Semifinals
  • Cycling: Women's Time Trial

Thursday, Aug. 2

4 a.m. - 8 p.m. (NBCSN)

  • Men's Basketball: France vs. Lithuania (4 a.m.), Brazil vs. Russia (11:30 a.m.)
  • Women's Field Hockey: USA vs. Australia (5:45 a.m.), China vs. Netherlands (8:45 a.m.)
  • Men's Volleyball: Serbia vs. Germany (7:15 a.m.)
  • Beach Volleyball: Qualifying (10:30 a.m.)
  • Men's Table Tennis: Semifinals (1:30 p.m.)
  • Women's Archery: Individual Gold Medal Final (2:20 p.m.)
  • Men's Boxing: Round of 16 Bouts (Lightweight and Middleweight Classes, 3 p.m.)
  • Men's Shooting: Double Trap Gold Medal Final (4:45 p.m.)
  • Men's Basketball: USA vs. Nigeria (5:15 p.m.)

7 a.m. - 3 p.m. (Bravo)

  • Singles Quarterfinals, Mixed Doubles Quarterfinals, Doubles Semifinals

9 a.m. - 6 p.m. (MSNBC)

  • Men's Water Polo: Montenegro vs. Serbia (9 a.m.), Romania vs. Hungary (10:30 a.m.)
  • Men's Volleyball: Poland vs. Argentina (11:45 a.m.)
  • Equestrian: Dressage Qualifying (1:30 p.m.)
  • Men's Handball: Serbia vs. Denmark (2:30 p.m.), Sweden vs. Iceland (5 p.m.)
  • Badminton: Semifinals (4 p.m.)
  • Women's Judo: 78 kg Gold Medal Final (4:30 p.m.)

10 a.m. - 5 p.m. (NBC)

  • Swimming: Qualifying (10 a.m., 10:45 a.m., 12:30 p.m.)
  • Canoeing: Whitewater, Men's C-2 Gold Medal Final (10:15 a.m.)
  • Beach Volleyball: Qualifying (11:30 a.m.)
  • Cycling: Track Gold Medal Finals (12:45 p.m.)
  • Men's Water Polo: USA vs. Great Britain (1:20 p.m.)
  • Rowing: Gold Medal Finals (2:20 p.m.)
  • Men's Volleyball: USA vs. Brazil (3 p.m.)

5 - 8 p.m. (CNBC)

  • Boxing: Round of 16 Bouts (lightweight and middleweight classes)

8 p.m. - Midnight (NBC)

  • Swimming: Gold Medal Finals (Women's 200m breaststroke, 100m freestyle; Men's 200m backstroke, 200m individual medley)
  • Beach Volleyball: Qualifying
  • Women's Rowing: Eights Gold Medal Final

12:35 - 1:35 a.m. (NBC)

  • Women's Canoeing: Whitewater, K-1 Gold Medal Final
  • Table Tennis: Men's Singles Gold Medal Final

Friday, Aug. 3

4 a.m. - 8 p.m. (NBCSN)

  • Beach Volleyball: Elimination Round (4 a.m., 6:30 a.m.)
  • Women's Volleyball: Brazil vs. China (5 a.m.)
  • Women's Soccer: Quarterfinals (7 a.m., 9:30 a.m., Noon, 2:30 p.m.)
  • Men's Shooting: 50M Prone Rifle Gold Medal Final (9 a.m.), Unspecified (1:45 p.m.)
  • Men's Archery: Individual Gold Medal Final (11:15 a.m.)
  • Men's Boxing: Elimination Bouts (flyweight and welterweight classes 2 p.m., 4:15 p.m.)
  • Women's Basketball: USA vs. Czech Republic (5 p.m.)

7 a.m. - 3 p.m. (Bravo)

  • Tennis: Singles and Mixed Doubles Semifinals

9 a.m. - 6 p.m. (MSNBC)

  • Men's Gymnastics: Trampoline Qualifying (9 a.m.)
  • Women's Water Polo: Russia vs. Australia (10:30 a.m.), Spain vs. Hungary (11:30 a.m.)
  • Equestrian: Dressage Qualifying (12:30 p.m.)
  • Badminton: Women's Singles Semifinal (1:30 p.m.), Men's Singles Semifinal (2:30 p.m.) , Mixed Doubles Final (3:45 p.m.)
  • Women's Weightlifting: 75 kg Gold Medal Final (2 p.m.)
  • Men's Weightlifting: 85 kg Gold Medal Final (3 p.m.)
  • Women's Handball: Denmark vs. Norway (4:15 p.m.)

10 a.m. - 5 p.m. (NBC)

  • Track & Field: Qualifying (10 a.m., 11:30 a.m.), Women's 10,000M Gold Medal Final (4:30 p.m.)
  • Rowing: Gold Medal Finals (Men's pair, single Sculls, quadruple sculls; Women's double sculls, 10:30 a.m., 3:45 p.m.)
  • Swimming: Qualifying (Women's 50m freestyle, 4x100m medley relay; Men's 1500m freestyle, 4x100m medley relay. 10:45 a.m., 2 p.m.)
  • Beach Volleyball: Elimination Round (Noon)
  • Women's Water Polo: USA vs. China (2:30 p.m.)

5 - 8 p.m. (CNBC)

  • Men's Boxing: Elimination Bouts (flyweight and welterweight classes)

8 p.m. - Midnight (NBC)

  • Swimming: Gold Medal Finals (Men's 100M butterfly, 50M freestyle; Women's 200M backstroke, 800M freestyle)
  • Track & Field: Men's Shotput Gold Medal Final
  • Women's Diving: Springboard Qualifying
  • Women's Volleyball: USA vs. Serbia
  • Men's Gymnastics: Trampoline Gold Medal Final

12:35 - 1:35 a.m. (NBC)

  • Women's Discus Qualifying and Heptathlon
  • Cycling: Track Gold Medal Final

Saturday, Aug. 4

4 a.m. - 8 p.m. (NBCSN)

  • Track & Field: Women's Triathlon (4 a.m.)
  • Men's Basketball: Russia vs. Spain (6:15 a.m.), USA vs. Lithuania (9:30 a.m.)
  • Beach Volleyball: Elimination Round (8 a.m.)
  • Cycling: Track Events (9 a.m.)
  • Tennis: Men's Doubles Gold Medal Final (11:30 a.m.)
  • Women's Field Hockey: USA vs. New Zealand (2 p.m.)
  • Equestrian: Jumping Qualifying (3:30 p.m.)
  • Women's Shooting: Trap Final (4:30 p.m.)
  • Men's Volleyball: Brazil vs. Serbia (5 p.m.)

7 a.m. - 6 p.m. (MSNBC)

  • Men's Soccer: Quarterfinals (7 a.m., 9:30 a.m., Noon, 2:30 p.m.)
  • Men's Water Polo: Qualifying (8:45 a.m.)
  • Badminton: Women's Singles Gold Medal Match (11:15 a.m.), Women's Doubles Gold Medal Match (1:45 p.m.)
  • Men's Weightlfting: 94 kg Gold Medal Final (4:15 p.m.)
  • Track & Field: Men's 20K Walk (4:45 p.m.)

8:30 - 11:30 a.m. (CNBC)

  • Men's Boxing: Round of 16 Bouts (light flyweight and light welterweight classes)

9 a.m. - 6 p.m. (NBC)

  • Tennis: Women's Singles Gold Medal Match (9 a.m.)
  • Women's Gymnastics: Trampoline Gold Medal Final (11 a.m.)
  • Track & Field: Qualifying Men's 100M and 400M, Women's Pole Vault (11:15 a.m., 1:30 p.m.), Men's 10,000M Gold Medal Final (4:15 p.m.)
  • Men's Volleyball: USA vs. Russia (11:45 a.m.)
  • Cycling: Track Gold Medal Final (2 p.m.)
  • Men's Water Polo: USA vs. Serbia (2:45 p.m.)
  • Rowing: Gold Medal Finals (3:45 p.m.)
  • Beach Volleyball: Elimination Round (5 p.m.)

3:30 - 6:30 p.m. (CNBC)

  • Round of 16 Bouts (light flyweight, light welterweight, and light heavyweight classes)

8 p.m. - Midnight (NBC)

  • Swimming: Gold Medal Finals (Men's 4x100 medley relay, 1500m freestyle; Women's 4x100 medley relay, 50m freestyle)
  • Track & Field: Gold Medal Finals (Women's 100m, heptathlon; Men's long jump)
  • Beach Volleyball: Elimination Round
  • Women's Diving: Springboard Semifinal

12:30 - 1:30 a.m. (NBC)

  • Track & Field: Women's Discuss Gold Medal Final
  • Cycling: Track Events

Sunday, Aug. 5

4 a.m. - 7 p.m. (NBCSN)

  • Badminton: Men's Singles Bronze Medal Match (4 a.m.), Men's Doubles Bronze Medal Match (6:30 a.m.) Men's Doubles Final (3 p.m.)
  • Cycling: Track Events (5 a.m.)
  • Tennis: Mixed Doubles Final (7 a.m.), Women's Doubles Final (12:15 p.m.)
  • Women's Volleyball: China vs. South Korea (8:30 a.m.), Italy vs. Russia (4:15 p.m.)
  • Synchronized Swimming: Duet Qualifying (10 a.m.)
  • Men's Shooting: Pistol Gold Medal Final (11:50 a.m.)
  • Beach Volleyball: Women's Quarterfinal (2 p.m.)
  • Women's Weightlifting: Super Heavyweight Class (3:30 p.m.)
  • Women's Volleyball: Brazil vs. Serbia (5 p.m.)

6 a.m. - 6 p.m. (NBC)

  • Track & Field: Women's Marathon (6 a.m.)
  • Tennis: Men's Singles Gold Medal Match (9 a.m.)
  • Women's Basketball: USA vs. China (11:30 a.m.)
  • Equestrian: Team Jumping Gold Medal Final (1:30 p.m.)
  • Women's Water Polo Quarterfinal: USA vs. TBD (2 p.m.)
  • Women's Volleyball: USA vs. Turkey (3 p.m.)
  • Women's Cycling: Track Gold Medal Final (4:30 p.m.)
  • Beach Volleyball: Quarterfinal (5 p.m.)

7 a.m. - 6 p.m. (MSNBC)

  • Tennis: Men's Singles Bronze Medal Match (7 a.m.)
  • Table Tennis: Men's Team Quarterfinals (9 a.m.)
  • Women's Water Polo: Quarterfinals (9:45 a.m., 11 a.m., 3:30 p.m.)
  • Wrestling: Greco Roman Qualifying (12:15 p.m.), Greco Roman Gold Medal Final (4:20 p.m.)
  • Beach Volleyball: Women's Quarterfinal (1 p.m.)
  • Men's Field Hockey: Great Britain vs. Australia (2 p.m.)
  • Women's Handball: Denmark vs. France (5:15 p.m.)

8:30 - 11:30 a.m. (CNBC)

  • Women's Boxing: Elimination Bouts (flyweight, lightweight, and middleweight classes)

3:30 - 5:30 p.m. (CNBC)

  • Men's Boxing: Quarterfinal Round (bantamweight and heavyweight classes)

7 p.m. - Midnight (NBC)

  • Women's Gymnastics: Individual Event Gold Medal Finals (Vault)
  • Men's Gymnastics: Individual Event Gold Medal Finals (floor exercise, pommel horse)
  • Track & Field: Gold Medal Finals (Men's 100m dash; Women's 400m, triple jump)
  • Women's Diving: Springboard Gold Medal Final
  • Beach Volleyball: Quarterfinal

12:35 - 1:35 a.m. (NBC)

  • Track & Field: Gold Medal Finals (Men's hammer throw, steeple chase), Qualifying (high jump)
  • Badminton: Men's Singles Gold Medal Final

Monday, Aug. 6

4 a.m. - 8 p.m. (NBCSN)

  • Men's Basketball: Australia vs. Russia (4 a.m.), USA vs. Argentina (5:15 p.m.)
  • Women's Field Hockey: USA vs. South Africa (5:45 a.m.)
  • Men's Volleyball: Russia vs. Serbia (7:15 a.m.), Italy vs. Bulgaria (9:45 a.m.)
  • Women's Boxing: Quarterfinal Bouts (flyweight, lightweight and middleweight classes. 8:15 a.m., 1:45 p.m.)
  • Men's Shooting: 50m Three Positions Gold Medal Final (11:30 a.m.)
  • Women's Soccer: Semifinal (Noon, 2:45 p.m.)
  • Men's Weightlifting: 105 kg Gold Medal Final (4:45 p.m.)

9 a.m. - 5 p.m. (MSNBC)

  • Men's Water Polo: Romania vs. Serbia (9 a.m.)
  • Table Tennis: Women's Team Semifinal (10;30 a.m.), Men's Team Semifinal (12:15 p.m.)
  • Wrestling: Greco Roman Qualifying (11:15 a.m.)
  • Beach Volleyball: Quarterfinal (1 p.m.)
  • Men's Shooting: Trap Gold Medal Final (2 p.m.)
  • Men's Basketball: Spain vs. Brazil (3:30 p.m.)

10 a.m. - 5 p.m. (NBC)

  • Track & Field: Qualifying Women's 100m hurdles, 1500m; Men's 800m (10 a.m., 1:15 p.m., 4:30 p.m.)
  • Men's Water Polo: USA vs. Hungary (10:30 a.m.)
  • Canoeing: Canoe Sprint Qualifying Heats (11:30 a.m., 1:45 p.m.)
  • Equestrian: Team Jumping Gold Medal Finals (Noon)
  • Synchronized Swimming: Duet Qualifying (12:45 p.m.), Duet Free Routines (3 p.m.)
  • Beach Volleyball: Men's Quarterfinal Match (2 p.m.)
  • Men's Volleyball: USA vs. Tunisia (3 p.m.)
  • Women's Cycling: Track Events (4:15 p.m.)

5. - 8 p.m. (CNBC)

  • Men's Boxing: Quarterfinal Round (lightweight, middleweight, and super heavyweight classes)

8 p.m. - Midnight (NBC)

  • Women's Gymnastics: Individual Event Gold Medal Finals (Uneven Bars)
  • Men's Gymnastics: Individual Event Gold Medal Finals (still rings, vault)
  • Track & Field: Gold Medal Finals (Men's 400m, 400m hurdles; Women's Pole Vault)
  • Beach Volleyball: Quarterfinal
  • Men's Diving: Springboard Qualifying

12:35 - 1:35 a.m. (NBC)

  • Track & Field: Gold Medal Finals (Women's steeple chase, shotput)
  • Cycling: Women's Ominum Gold Medal Final

Tuesday, Aug. 7

4 a.m. - 8 p.m. (NBCSN)

  • Men's Field Hockey: South Korea vs. Netherlands (4 a.m.)
  • Cycling: Track Events (5 a.m.)
  • Track & Field: Men's Triathlon (6:30 a.m.)
  • Canoeing: Sprint Canoeing Heats (8:30 a.m.)
  • Women's Basketball: Quarterfinals (9 a.m., 4:30 p.m., 5:15 p.m.)
  • Equestrian: Team Dressage Final (10:45 a.m.)
  • Women's Handball: Quarterfinals (11:30 a.m., 1:45 p.m.)
  • Men's Soccer: Semifinal (Noon, 2:45 p.m.)

9 a.m. - 6 p.m. (MSNBC)

  • Women's Volleyball: Quarterfinals (9 a.m., 10:30 a.m.)
  • Beach Volleyball: Men's and Women's Semifinal (Noon)
  • Women's Water Polo: Semifinal (2:40 p.m.)
  • Synchronized Swimming: Duet Gold Medal Final (4 p.m.)
  • Wrestling: Greco Roman Gold Medal Final (4:45 p.m.)

10 a.m. - 5 p.m. (NBC)

  • Qualifying Men's 100m hurdles, 200m; Women's 5000m (10 a.m., 11:45 a.m., 12:30 p.m.)
  • Women's Water Polo: Semifinal (10:30 a.m.)
  • Cycling: Men's Kerlin, Second Round (11:30 a.m.), Women's Ominum Time Trial (Noon), Men's Kerlin Gold Medal Final (1 p.m.)
  • Men's Diving: 3M Springboard Semifinal (1:15 p.m.)
  • Women's Volleyball: Quarterfinal (2 p.m., 5:30 p.m.)
  • Beach Volleyball: Men's Semifinal (4 p.m.)

5 - 8 p.m. (CNBC)

  • Men's Boxing: Quarterfinal Bouts (flyweight and welterweight classes)

8 p.m. - Midnight (NBC)

  • Women's Gymnastics: Individual Event Gold Medal Finals (balance beam, floor exercise)
  • Men's Gymnastics: Individual Event Gold Medal Finals (parallel bars, high bar)
  • Track & Field: Gold Medal Finals (Women's 100m hurdles; Men's 1500m)
  • Beach Volleyball: Women's Semifinal

12:35 - 1:35 a.m. (NBC)

  • Men's Diving: Springboard Final
  • Track & Field: Men's Discuss Throw

Wednesday, Aug. 8

6 a.m. - 8 p.m. (NBCSN)

  • Men's Handball: Quarterfinals (6 a.m.)
  • Table Tennis: Men's Bronze Medal Match (7:45 a.m.)
  • Men's Basketball: Quarterfinals (9 a.m., 11 a.m., 3 p.m., 5:15 p.m.)
  • Women's Boxing: Semifinal Bouts (flyweight, lightweight and middleweight classes 1 p.m.)
  • Women's Field Hockey: Semifinal (2:15 p.m.)

9 a.m. - 6 p.m. (MSNBC)

  • Men's Volleyball: Quarterfinals (9 a.m., 4:30 p.m.)
  • Men's Water Polo: Quarterfinals (10:45 a.m., Noon, 1:30 p.m., 2:40 p.m.)
  • Table Tennis (1 p.m.)
  • Women's Wrestling: Freestyle Gold Medal Finals (48 kg and 63 kg classes 4 p.m.)

10 a.m. - 5 p.m. (NBC)

  • Equestrian: Individual Jumping Final (10 a.m.)
  • Track & Field: Qualifying Men's pole vault, 5000m; Women's 800m. (10:30 a.m., 1:15 p.m.) Men's Decathlon 400m Race (4:30 p.m.)
  • Men's Volleyball: Quarterfinal (11 a.m.)
  • Canoeing: Sprint Gold Medal Final (12:45 p.m.)
  • Beach Volleyball: Women's Bronze Medal Match (2 p.m.)
  • Men's Water Polo: Quarterfinal (3 p.m.)
  • Cycling: Men's BMX Qualifying (4 p.m.)

5 - 8 p.m. (CNBC)

  • Men's Boxing: Quarterfinal Bouts (light flyweight, light welterweight and light heavyweight classes)

8 - 11:08 p.m. (NBC)

  • Track & Field: Gold Medal Finals (Women's 200m, 400m hurdles, long jump; Men's 100m hurdles)
  • Women's Diving: Platform Qualifying
  • Beach Volleyball: Gold Medal Final
  • Men's Volleyball: Quarterfinal

12:05 - 1:05 a.m. (NBC)

  • Track & Field: Men's Javelin Qualifying
  • Cycling: Women's BMX

Thursday, Aug. 9

8 a.m. - 8 p.m. (NBCSN)

  • Women's Soccer: Bronze Medal Game (8 a.m.)
  • Synchronized Swimming: Team Qualifying (10 a.m.)
  • Women's Wrestling: Qualifying, Repechages, Gold Medal Finals (55 kg and 72 kg classes. 10:45 a.m., 2 p.m., 5 p.m.)
  • Women's Basketball: Semifinal (Noon)
  • Women's Soccer: Gold Medal Match (2:30 p.m.)

9 a.m. - 6 p.m. (MSNBC)

  • Equestrian: Individual Dressage Final (9 a.m.)
  • Men's Field Hockey: Semifinal (11 a.m.)
  • Women's Handball: Semifinal (Noon)
  • Taekwondo: Semifinals or Finals (1:30 p.m.)
  • Women's Volleyball: Semifinals (2:30 p.m.)
  • Women's Basketball: Semifinal (4 p.m.)

10 a.m. - 5 p.m. (NBC)

  • Women's Volleyball: Semifinal (10 a.m.)
  • Swimming: Women's 10KM Marathon (11:45 a.m., 12:45 p.m.)
  • Track & Field: Qualifying Heats (Noon)
  • Canoe/Kayak: Sprint Discipline Finals (1 p.m.)
  • Women's Water Polo: Bronze Medal Match (1:30 p.m.), Gold Medal Match (3 p.m.)
  • Beach Volleyball: Bronze Medal Match (4 p.m.)

5 - 8 p.m. (CNBC)

  • Women's Boxing: Gold Medal Bouts (flyweight, lightweight and middleweight classes)

8 p.m. - Midnight (NBC)

  • Track & Field: Gold Medal Finals (decathlon, Men's triple jump, 200m, 800m)
  • Women's Diving: Platform Gold Medal Final
  • Men's Beach Volleyball: Gold Medal Final
  • Cycling: Men's BMX Quarterfinals

12:35 - 1:35 a.m. (NBC)

  • Rhythmic Gymnastics: Qualifying
  • Track & Field: Women's Javelin Gold Medal Final

Friday, Aug. 10

8 a.m. - 8 p.m. (NBCSN)

  • Taekwondo: Gold Medal Finals (8 a.m.)
  • Men's Boxing: Semifinal Bouts (light flyweight, bantamweight, light welterweight, middleweight and heavyweight classes 8:30 a.m.)
  • Men's Wrestling: Freestyle Qualifying (55 kg and 74 kg classes 11 a.m.)
  • Men's Basketball: Semifinals (Noon, 3:30 p.m.)
  • Women's Field Hockey: Bronze Medal Match (2:30 p.m.)

10 a.m. - 4 p.m. (NBC)

  • Canoe/Kayak: Qualifying (10 a.m., 11:45 a.m.)
  • Men's Water Polo: Semifinal (10:45 a.m.)
  • Swimming: Men's Marathon (12:15 p.m., 1:30 p.m.)
  • Synchronized Swimming: Team Gold Medal Final (12:30 p.m.)
  • Rhythmic Gymnastics: Qualifying (1:45 p.m.)
  • Men's Wrestling: Freestyle Finals (55 kg and 74 kg classes 2:45 p.m.)

10 a.m. - 6 p.m. (MSNBC)

  • Men's Volleyball: Semifinals (10 a.m.)
  • Men's Handball: Semifinals (Noon, 4:30 p.m.)
  • Men's Wrestling: Freestyle Repechages (55 kg and 74 kg classes 1:30 p.m.)
  • Men's Soccer: Bronze Medal Match (2:30 p.m.)

5 - 8 p.m. (CNBC)

  • Semifinal Bouts (flyweight, lightweight, welterweight, light heavyweight and super heavyweight classes)

8 p.m. - Midnight (NBC)

  • Track & Field: Gold Medal Finals (Men's 4x400m relay, pole vault; Women's 4x100m relay, 1500m)
  • Men's Diving: Platform Qualifying
  • Cycling: BMX Gold Medal Final
  • Men's Volleyball: Semifinal

12:35 - 1:35 a.m. (NBC)

  • Track & Field: Gold Medal Finals (Women's hammer thrown, 5000m)
  • Men's Water Polo: Semifinal

Saturday, Aug. 11

4 a.m. - 6 p.m. (NBCSN)

  • Men's 50KM Walk (4 a.m.)
  • Taekwondo: Qualifying (8 p.m.)
  • Men's Soccer: Gold Medal Match (10 a.m.)
  • Track & Field: Women's 20KM Walk (Noon)
  • Women's Handball: Gold Medal Match (5:30 p.m.)

10 a.m. - 5 p.m. (MSNBC)

  • Modern Pentathlon: Men's Fencing and Swimming (10 a.m.), Men's Riding and Combined (1:45 p.m.)
  • Men's Field Hockey: Bronze Medal Match (10:30 a.m.), Gold Medal Match (3 p.m.)
  • Women's Basketball: Bronze Medal Game (Noon)
  • Taekwondo: Qualifying (Men's +80 kg and Women's +67 kg 2:15 p.m.)

10 a.m. - 6 p.m. (NBC)

  • Canoe/Kayak: Gold Medal Finals (Men's kayak singles and doubles, canoe singles; Women's kayak singles. 10 a.m.)
  • Women's Volleyball: Bronze Medal Match (11 a.m.)
  • Rhythmic Gymnastics: Individual Gold Medal Final (1 p.m.)
  • Cycling: Women's Mountain Bike (2 p.m.), Mountain Bike and Medal Ceremony (2:45 p.m.)
  • Wrestling: Freestyle (60 kg, 84 kg, 120 kg classes 2:15 p.m.)
  • Feature: "Their Finest Hour" (3 p.m.)
  • Women's Basketball: Gold Medal Game (4 p.m.)

3:30 - 6 p.m. (CNBC)

  • Men's Boxing: Gold Medal Bouts (light flyweight, bantamweight, light welterweight, middleweight, and heavyweight classes)

8 p.m. - Midnight (NBC)

  • Track & Field: Gold Medal Finals (Men's 4x100m relay, 5000m, javelin; Women's 4x400m relay, 800m, high jump)
  • Men's Diving: Platform Gold Medal Final
  • Women's Volleyball: Gold Medal Final

12:30 - 1:30 a.m. (NBC)

  • Men's Wrestling: Freestyle Gold Medal Finals (60 kg, 84 kg and 120 kg classes)

Sunday, Aug. 12

6 a.m. - 6 p.m. (NBCSN)

  • Men's Basketball: Bronze Medal Game (6 a.m.)
  • Men's Handball: Bronze Medal Match (7:45 a.m.), Gold Medal Match (10:45 a.m.)
  • Modern Pentathlon: Women's Fencing and Swimming (9 a.m.), Women's Riding and Combined (2:45 p.m.)
  • Men's Water Polo: Bronze Medal Match (9:30 a.m.)
  • Men's Volleyball: Bronze Medal Match (12:45 p.m.)

6 a.m. - 6 p.m. (NBC)

  • Track & Field: Men's Marathon (6 a.m.)
  • Men's Basketball: Gold Medal Game (10 a.m.)
  • Men's Water Polo: Gold Medal Match (12:30 p.m.)
  • Wrestling: Freestyle Finals (66 kg and 96 kg classes 2:45 p.m.)
  • Men's Volleyball: Gold Medal Match (4 p.m.)

7 - 11 a.m. (MSNBC)

  • Wrestling: Freestyle Qualifying (7 a.m.)
  • Cycling: Men's Mountain Bike Final (8:30 a.m.)

8:30 - 11 a.m. (CNBC)

  • Gold Medal Bouts (flyweight, lightweight, welterweight, light heavyweight and super heavyweight classes)

7 - 10:30 p.m. (NBC)

  • Closing Ceremony
X
Log In Sign Up

forgot?
Log In Sign Up

Forgot password?

We'll email you a reset link.

If you signed up using a 3rd party account like Facebook or Twitter, please login with it instead.

Forgot password?

Try another email?

Almost done,

By becoming a registered user, you are also agreeing to our Terms and confirming that you have read our Privacy Policy.

Join SBNation.com

You must be a member of SBNation.com to participate.

We have our own Community Guidelines at SBNation.com. You should read them.

Join SBNation.com

You must be a member of SBNation.com to participate.

We have our own Community Guidelines at SBNation.com. You should read them.

Spinner.vc97ec6e

Authenticating

Great!

Choose an available username to complete sign up.

In order to provide our users with a better overall experience, we ask for more information from Facebook when using it to login so that we can learn more about our audience and provide you with the best possible experience. We do not store specific user data and the sharing of it is not required to login with Facebook.